Hubertus 2022

Listopad to czas gdy myśliwi odbywają „Polowania hubertowskie” czyli uroczyste polowania w których uczestniczy większość członków danego koła oraz zaproszeni goście. Polowanie hubertowskie to bardzo często pierwsze polowanie zbiorowe w danym sezonie łowieckim. Data tego polowania wiąże się to nieodzownie ze świętem naszego patrona św. Huberta, którego to wspomnienie w Kościele Katolickim obchodzone jest 3 listopada.

Także w naszym Kole takie polowanie odbyło się w sobotę 5-tego listopada 2022r. Było bardzo uroczyście.

Dla jednej koleżanki i dla czterech kolegów uroczystość była podwójna. Tego dnia złożyli oni „Ślubowanie Myśliwskie”. Jest to bardzo ważna uroczystość bo wprowadza młodego myśliwego w świat łowiectwa. Klękają oni na lewe kolano. Za nimi staja ich opiekunowie. Sygnaliści grają sygnał „Pasowanie myśliwskie”, a młodzi myśliwi powtarzają za prowadzącym słowa ślubowania:

Przystępując do grona polskich myśliwych ślubuje uroczyście:

– przestrzegać sumiennie praw łowieckich,
– postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej,
– zachowywać tradycje polskiego łowiectwa,
– chronić przyrodę ojczystą,
– dbać o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego.

Członkowie Koła, zaproszeni goście, naganiacze i nieodzowni sygnaliści zebrali się w Pakawiu o godzinie 8:00 na Mszy Świętej Hubertowskiej, którą odprawił dla nas Proboszcz Parafii pw. św. Krzyża i św. Mikołaja w Biezdrowie ks. Stanisław Wawrzyniak.

Po Mszy wszyscy pojechali w knieję odbywać polowanie. Było słychać strzały, było słychać rogi myśliwskie, było słychać psów granie po lesie. Kilku kolegom św. Hubert poszczęścił i udało im się upolować zwierza. Wielu też św. Hubert zwierzynę tylko pokazał.

W lesie było słychać wesołe rozmowy i śmiechy, wszak polowanie Hubertowskie to przede wszystkim czas spotkań i rozmów.

W czasie polowania wobec kolegi Mateusza przeprowadzono ceremoniał „Pasowania Myśliwskiego”. Gdy myśliwy upoluje pierwszego grubego zwierza, wówczas odbywa się ceremoniał pasowania myśliwskiego. Na rozpoczęcie pasowania myśliwskiego sygnaliści grają sygnał „Pasowanie myśliwskie”. Prowadzący polowanie znaczył farbą pasowanego i wypowiedział rotę pasowania: Zgodnie z wielowiekową tradycją pasuję Cię na rycerza św. Huberta, znakiem farby Cię znaczę. Bądź zawsze wierny kniei i dobrym obyczajom łowieckim, przestrzegaj prawa łowieckiego. Darz bór Ci życzę!

Polowanie zakończyło się pokotem. Na część upolowanej zwierzyny sygnaliści odegrali sygnały.

Wręczono medale dla królów polowania. Jak zwykle najwięcej wesołych emocji przypadło dla Króla pudlarzy. Po polowaniu odbyła się myśliwska biesiada w domku myśliwskim, z którego jeszcze do późna słychać było wesołe rozmowy, śmiechy i muzykę.

Kto był to wie, kto nie niech żałuje

Darz Bór

Polecamy

Kalendarz Wydarzeń

Brak wydarzeń

Nowi użytkownicy

  • TomWronek
  • MJ
  • Oktawianpew36
  • lutomski
  • tomciohomcio

Aktualnie online

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

Losowa fotka

DSC_0018.jpg

Statystyki

Użytkowników:
20
Artykułów:
90
Zakładek:
4
Odsłon artykułów:
696665