EGZAMINY U MYŚLIWYCH

18 października 2023 r. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile organizował egzaminy łowieckie. Tak, to nie żart. Żeby być myśliwym trzeba, oprócz posiadania pasji, miłości do przyrody, oraz chęci przebywania w lesie, przyswoić wiele wiedzy.

Tak naprawdę myśliwy uczy się całe życie, gdyż przepisy często się zmieniają. Należy sobie je także przypominać. Jeśli myśliwy chce osiągnąć pewne wyższe uprawnienia w myślistwie, musi odbyć kursy i zdać egzaminy.

W Polsce mamy uprawnienia podstawowe, selekcjonerskie i sokolnicze.

Uprawnienia podstawowe dają możliwość polowania choćby na dziki czy drapieżniki, ale nie na wszystkie zwierzęta. Jeśli chcemy polować na samce zwierzyny płowej (np.: byki jelenia, daniela, łosia, czy kozła sarny) musimy zdobyć kolejne uprawnienia. To uprawnienia selekcjonerskie. Nie zdobędziemy ich bez zdobycia uprawnienia podstawowych. Uprawnienia sokolnicze to uprawnienia do polowania z ptakami drapieżnymi. Nie zdobędziemy ich także bez wcześniejszego zdobycia uprawnień podstawowych.

Wiedza, którą należy przyswoić do egzaminu, jest obszerna i zapamiętanie tego wszystkiego to nie lada sztuka. Zakres obejmuje między innymi bezpieczeństwo na polowaniu, biologię zwierząt, przepisy prawa, okresy polowań, listę gatunków łownych, a także chronionych. Materiał obejmuje także zwyczaje łowieckie, historię łowiectwa i myślistwa w Polsce, przepisy dotyczące broni i jej rodzaje, działanie. Wiele poświęca się także kynologii czyli nauce o psach. Jest tam jeszcze wiele innych elementów. Egzamin podstawowy to nie tylko teoria (egzamin pisemny i ustny) także egzamin praktyczny - strzelecki. Ale komu łowiectwo bliskie, komu las, komu pole, komu przyroda, komu piękne poranki, wieczory i nocki w łowisku tę wiedze posiądzie z przyjemnością.

Do egzaminów na uprawnienia selekcjonerskie, przystąpili nasi członkowie Koła. Przeszli kurs i wszyscy zdali pozytywnie egzamin. Do egzaminu na uprawnienia podstawowe podszedł nasz stażysta, który także zaliczył kurs i egzamin łowiecki na uprawnienia podstawowe.

Wszystkim serdecznie gratulujemy

DARZ BÓR

Polecamy

Kalendarz Wydarzeń

Brak wydarzeń

Nowi użytkownicy

  • TomWronek
  • MJ
  • Oktawianpew36
  • lutomski
  • tomciohomcio

Aktualnie online

Odwiedza nas 1336 gości oraz 0 użytkowników.

Losowa fotka

_DSC0244.jpg

Statystyki

Użytkowników:
20
Artykułów:
92
Zakładek:
4
Odsłon artykułów:
756665